Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Perníková

1. 12. 2013 8:14:58
S tvrdostí vody se dá bojovat, u diamantů je tvrdost vítaná, s tvrdou palicí se musí umět vyjít a ou jé - což teprve hrdina mého dětství Velkej Tvrdej Márvin ... tohle všechno je tak víceméně s tvrdostí v pořádku, ne tolik, když ale dojde na lámání chleba – ostatně to jsou pak dobré topinky – jako když dojde na pečení a tam já jsem v tvrďáctví rozhodně na čele peletonu ...

Přicházejícímu Adventu je ovšem potřeba pohlédnout hrdě do tváře a uvítat ho s nadšením, což jako každý rok mám v plánu i letos. Těsto na perníčky – ano, i letos opět nový recept na zaručeně měkké perníčky! Cha!! Cha Cha!! to si ještě povíme – zadělané, voňavé a heboučké se právě vyvaluje v lednici.

Perníčky se i letos budou péct v rozesmátém prostředí, obklopené báječnými lidmi, zdobit se budou za zpěvu koled a rachotu skleniček s prvním letošním punčem – nasáknou dobrou náladu a rozkvetou do nevídaných kreací ... fantazii a barevnému zdobení se totiž meze nekladou a není proto žádnou výjimkou najít perníček jezevčíka s domalovaným pruhem, kterak se maskuje za tchoře. Perníkové letadlo s nápisem „Sbohem“ a naše milované vykrajovátko „the end“ nám opět umožní vykoktat ko ko ko ko konec. Ovšem zároveň s nimi pak nastoupí největší oříšek a zrod každoročních perníkových hádek „kdo sakra zase vykrájel tolik těch příšernejch zjevů?“ ovšem spory se nevedou jen o zdobící část, ale vedou se o samotnou podstatu tohodle vykrajovátka – máme totiž několik verzí co že to vlastně je ? – já razím teorii, že je to sešlej santa, další hlas perníkového spolku neochvějně tvrdí, že je to Mikuláš, ale objevují se i hlasy že se jedná o Pepu kradače – protože je to jakási figura nevábná s polosplasklým pytlem na zádech. Nazdobit se to pořádně nedá, protože sice nápadů máme na regiment hlav, ale výtvarníci zrovna nejsme. A děti rostou, tak je rok od roku těžší prezentovat naše bláznivě kreativní výrobky jako „no jooo, to víte, to jsme pekly s dětma“ :)

Jednou jsem se pokusila upéct perníkovou chaloupku a dozvěděla jsem se, že to vypadá jako ruskej traktor bez kol. Za rok jsem se odhodlala k upečení salaše i s bačou, psem a ohradou plnou ovcí. Bača přišel o hlavu, když mi spadnul z plechu a vždy připravený Kerber - při pečení zásadně překážející a slintající v kuchyni – mi sežral zvoničku i s ovcí, zatímco jsem hledala baču za sporákem. Loni jsem zešílela a upekla perníkové adventní věnce, které pro změnu snědly děti s babičkou dřív, než nějaký advent pořádně nastal.

Letošní perníčky už jsou hotové a nádherně mi tady voní – co na tom, že ještě v únoru si s nima budeme moct rozbíjet hlavu? Tradice je tradice a my je prostě zbožňujeme :)

Autor: Zdenka Bellingerová | neděle 1.12.2013 8:14 | karma článku: 8.65 | přečteno: 231x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 183 | Diskuse

František Řehounek

Brýle za 6% tuzemské ceny...

Potíže mne dohnaly k úvahám o nových, tzv multifokálních brýlích. V jedné z nejznámějších optik v našem městě zrovna měli akci - jedna čočka za 9.980Kč, plus rámečky, takže bratru 24 tisíc.

1.4.2023 v 11:11 | Karma článku: 23.88 | Přečteno: 432 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Nedobrovolná cesta na konečné

Když jsme přijeli na konečnou, zazněl povel seřadit. Bylo nám řečeno, že my pěšáci budeme nyní připojeni k pluku horských myslivců. Jelikož jsme dorazili dříve, musíme ještě deset kilometrů pochodovat. Tam bude večeře, jako

1.4.2023 v 7:53 | Karma článku: 13.48 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jan Pražák

Vyhrožování

Jestli máte dost rozumu, tak tenhle článek snad radši nečtěte. Nebude to žádná legrácka o Marušce, těžká vztahovka, při které slzička ukápne a srdce se zatetelí, chuťovka z MHD, ba ani povídání o kočkách. A o kom to teda bude?

1.4.2023 v 7:07 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 374 | Diskuse

Jan Andrle

Ajznbón (VI - Kolega)

Potkávám je denně. Milují vše, co jezdí po kolejích, fotí celé hodiny na nádražích a o vlacích vědí všechno možné i nemožné. Šotouši. Rádi se s námi profesionály dávají do řeči a ohromují nás svými znalostmi.

31.3.2023 v 22:41 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 155 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1263
I když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...