Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Předvánoční pohoda

18. 12. 2012 1:11:59
Studený vítr co leze do rukávů zrovna není můj největší kamarád, ale líbí se mi nosit huňatou šálu a bláznivé čepice. Ledové zmrazky na cestách a moje kozačky na podpatcích taky nejsou nejlepší kombinací, ale očividně to působí problémy i lidem v huculích a teniskách, včera jsem kupříkladu míjela zmítající se nešťastníky - na ledovce velmi šikovně ukryté pod popraškem snížku - předváděli kreace Freda a Ginger, jedni se dokonce téměř pokusili o zvedačku, aby vzápětí znovu klouzali jako v grotesce a ten škodolibka ve mně se tomu musel smát, naštěstí do huňaté šály tak jsem nevypadala jako nějaký úchyla co pomocnou ruku nepodá a ještě se cizím neštěstím baví.

Líbí se mi vánoční stromeček postavený před školkou, co heboučce svítí a těší všechny, co jdou kolem. Taky mě trošku překvapuje, že ho ještě někdo nešlohnul.

Zdají se mi krásné i papírové sněhové vločky a zelené stromky vylepené v oknech školy kousek vedle, jen mě mrzí, že jsou jak podle pravítka, že nenechaly děti vytvořit si svoje - každou sněhovou vločku bláznivě jinou a smrčky nesouměrné a zábavně vratké.

Taky si užívám tu vůni jehličí, když míjím prodejny vánočních stromků, ale pak se zadívám na ty jejich tlusté kmeny a představím si těch zranění při snaze dostat to monstrum do stojánku. To se musí snad nějak otesat nebo se to staví do nějaké pasti na medvěda? A kdo má vůbec v bytě sekeru? Najednou se mi ty naše „štětky na lahve“ zdají zase velmi šik a nějak výrazně se s plasťákem zraníte pouze tehdy, když bosou nohou šlápnete na ozdobičku z dětství, ano, na tu poslední skleněnou.

Zbožňuju vůni cukroví, když prostoupí bytem a udrží se tam i potom, co předvedu tanec svatého víta, protože jsem holou rukou pevně uchopila rozpálený plech. Vzhledem k tomu, že se pečení odehrává v kuchyni, tak jsou ztráty na všech frontách minimální – ti když jsou přeslazeni neustávajícím ochutnáváním těsta, hotového cukroví, čokolády a oříšků se jen natáhnou do lednice pro kyselou okurku. Ti, když jsou schopni se těžce zranit i při uléhání do polštářů, to mají blízko ke skříňce se základním lékařským materiálem a na popáleniny je ideální šoupnout ruku do dřezu a chytat „modrou“ vodu plnou hrstí. Taky je tam teplo a když si zapějete koledu blízko u staré digestoře pozvednete tak náladu i ostatním partajím. Snad jediná komplikace je, že se „v srdci každého domu“ snažíme být téměř všichni najednou, takže tam kolikrát není k hnutí a všechno pak trvá třikrát déle, zvláště když i pes chytře využije nastálého chaosu a zablokuje dveře, protože nutně potřebuje mít přehled a v pravidelných intervalech vám chodí laškovně oblizovat nohy, protože sem tam něco z linky při pečení upadne.

Miluju rozsvícenou vánoční výzdobu na ztichlé noční ulici, stejně jako hřejivou chuť svařeného vína, když se kochám krajinou a z dětství hýčkanou sváteční vůni vánočních františků. Ale nikdo včera večer nebyl překvapenější než já, když ta malá voňavá černá hromádka lahodné vánoční vůně, rozbouchla silný skleněný talířek takovou silou, že půlka odlétla až ke zdi a rozžhavený fanouš se mi vilně válel po stole, dokud tam nevtisknul svou nesmazatelnou stopu ... no, nevadí, budu mít teď vánoce každý den .. pokud mi teda ježíšek ...

Krásné a bezstarostně veselé Vánoce všem!

:)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdenka Bellingerová | úterý 18.12.2012 1:11 | karma článku: 9.71 | přečteno: 512x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeňka Ortová

Autorka erotické literatury se nestydí

Jsem toho názoru, že autorka erotické literatury se nemusí nijak ospravedlňovat za to, o čem píše. Mužský autor to taky nedělá. A nedělají to ani autoři detektivek a kuchařských knih.

29.5.2023 v 15:47 | Karma článku: 8.37 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiří Herblich

Téma štěstí, která není štěstím, ale poznáním štěstí

Kdo buduje štěstí tady na zemi, tomu se ho nebude dostávat tam odkud přišel, proto si štěstí važte a neplýtvejte jím, protože je to esence života.

29.5.2023 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Alice Barešová

Harmonikář

„Život je jako divadelní hra: nezáleží na tom, jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.“ — Seneca

29.5.2023 v 11:06 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 109 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Cucflek (pojednání, hodící se k pučícímu jaru)

Každý se s ním někdy setkal. Nebo skoro každý, abych byla objektivní. Možná jsou mezi námi tací, co ho nikdy nevlastnili a ani nevyrobili, a těch je mi líto.

29.5.2023 v 9:54 | Karma článku: 22.06 | Přečteno: 345 | Diskuse

Blog Info

Začíná finále Blogera roku 2022. Dejte hlas svým favoritům a hrajte o ceny!

Nominační kolo je za námi a jako každý rok přichází ta nejdůležitější část ankety. Kdo z třicítky blogerek a blogerů uspěje v trojici kategorií? Hlasujte pro své favority a získejte ceny od partnera soutěže, vydavatelství HOST

29.5.2023 v 9:17 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 854 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1263
I když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...