Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Předvánoční pohoda

18. 12. 2012 1:11:59
Studený vítr co leze do rukávů zrovna není můj největší kamarád, ale líbí se mi nosit huňatou šálu a bláznivé čepice. Ledové zmrazky na cestách a moje kozačky na podpatcích taky nejsou nejlepší kombinací, ale očividně to působí problémy i lidem v huculích a teniskách, včera jsem kupříkladu míjela zmítající se nešťastníky - na ledovce velmi šikovně ukryté pod popraškem snížku - předváděli kreace Freda a Ginger, jedni se dokonce téměř pokusili o zvedačku, aby vzápětí znovu klouzali jako v grotesce a ten škodolibka ve mně se tomu musel smát, naštěstí do huňaté šály tak jsem nevypadala jako nějaký úchyla co pomocnou ruku nepodá a ještě se cizím neštěstím baví.

Líbí se mi vánoční stromeček postavený před školkou, co heboučce svítí a těší všechny, co jdou kolem. Taky mě trošku překvapuje, že ho ještě někdo nešlohnul.

Zdají se mi krásné i papírové sněhové vločky a zelené stromky vylepené v oknech školy kousek vedle, jen mě mrzí, že jsou jak podle pravítka, že nenechaly děti vytvořit si svoje - každou sněhovou vločku bláznivě jinou a smrčky nesouměrné a zábavně vratké.

Taky si užívám tu vůni jehličí, když míjím prodejny vánočních stromků, ale pak se zadívám na ty jejich tlusté kmeny a představím si těch zranění při snaze dostat to monstrum do stojánku. To se musí snad nějak otesat nebo se to staví do nějaké pasti na medvěda? A kdo má vůbec v bytě sekeru? Najednou se mi ty naše „štětky na lahve“ zdají zase velmi šik a nějak výrazně se s plasťákem zraníte pouze tehdy, když bosou nohou šlápnete na ozdobičku z dětství, ano, na tu poslední skleněnou.

Zbožňuju vůni cukroví, když prostoupí bytem a udrží se tam i potom, co předvedu tanec svatého víta, protože jsem holou rukou pevně uchopila rozpálený plech. Vzhledem k tomu, že se pečení odehrává v kuchyni, tak jsou ztráty na všech frontách minimální – ti když jsou přeslazeni neustávajícím ochutnáváním těsta, hotového cukroví, čokolády a oříšků se jen natáhnou do lednice pro kyselou okurku. Ti, když jsou schopni se těžce zranit i při uléhání do polštářů, to mají blízko ke skříňce se základním lékařským materiálem a na popáleniny je ideální šoupnout ruku do dřezu a chytat „modrou“ vodu plnou hrstí. Taky je tam teplo a když si zapějete koledu blízko u staré digestoře pozvednete tak náladu i ostatním partajím. Snad jediná komplikace je, že se „v srdci každého domu“ snažíme být téměř všichni najednou, takže tam kolikrát není k hnutí a všechno pak trvá třikrát déle, zvláště když i pes chytře využije nastálého chaosu a zablokuje dveře, protože nutně potřebuje mít přehled a v pravidelných intervalech vám chodí laškovně oblizovat nohy, protože sem tam něco z linky při pečení upadne.

Miluju rozsvícenou vánoční výzdobu na ztichlé noční ulici, stejně jako hřejivou chuť svařeného vína, když se kochám krajinou a z dětství hýčkanou sváteční vůni vánočních františků. Ale nikdo včera večer nebyl překvapenější než já, když ta malá voňavá černá hromádka lahodné vánoční vůně, rozbouchla silný skleněný talířek takovou silou, že půlka odlétla až ke zdi a rozžhavený fanouš se mi vilně válel po stole, dokud tam nevtisknul svou nesmazatelnou stopu ... no, nevadí, budu mít teď vánoce každý den .. pokud mi teda ježíšek ...

Krásné a bezstarostně veselé Vánoce všem!

:)

Autor: Zdenka Bellingerová | úterý 18.12.2012 1:11 | karma článku: 9.71 | přečteno: 512x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 196 | Diskuse

František Řehounek

Brýle za 6% tuzemské ceny...

Potíže mne dohnaly k úvahám o nových, tzv multifokálních brýlích. V jedné z nejznámějších optik v našem městě zrovna měli akci - jedna čočka za 9.980Kč, plus rámečky, takže bratru 24 tisíc.

1.4.2023 v 11:11 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 450 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Nedobrovolná cesta na konečné

Když jsme přijeli na konečnou, zazněl povel seřadit. Bylo nám řečeno, že my pěšáci budeme nyní připojeni k pluku horských myslivců. Jelikož jsme dorazili dříve, musíme ještě deset kilometrů pochodovat. Tam bude večeře, jako

1.4.2023 v 7:53 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 173 | Diskuse

Jan Pražák

Vyhrožování

Jestli máte dost rozumu, tak tenhle článek snad radši nečtěte. Nebude to žádná legrácka o Marušce, těžká vztahovka, při které slzička ukápne a srdce se zatetelí, chuťovka z MHD, ba ani povídání o kočkách. A o kom to teda bude?

1.4.2023 v 7:07 | Karma článku: 19.93 | Přečteno: 384 | Diskuse

Jan Andrle

Ajznbón (VI - Kolega)

Potkávám je denně. Milují vše, co jezdí po kolejích, fotí celé hodiny na nádražích a o vlacích vědí všechno možné i nemožné. Šotouši. Rádi se s námi profesionály dávají do řeči a ohromují nás svými znalostmi.

31.3.2023 v 22:41 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 156 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1263
I když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...